فراز شکر تنها راه کسب سهمیه مدال طلای آسیاست

فراز شکر تنها راه کسب سهمیه مدال طلای آسیاست

فراز شکری کاپیتان تیم ملی دوچرخه سواری کوهستان کشورمان و دارنده اولین مدال با ارزش این رشته در آسیا، این روزها تمام برنامه‌های تمرین و مسابقه خود را معطوف به کسب سهمیه المپیک ۲۰۲۰ کرده است.

تلاش شکری به حدی است که بخش عمده‌ای از هزینه‌ها را خود بر گردن گرفته و بابت بی توجهی مسئولان فدراسیون دوچرخه سواری و اداره کل ورزش استان تهران گلایه می‌کند. هر چند رکابزن کوهستان روی کشورمان از ابتدای سال جاری با تیم جاینت ایتالیا قرارداد همکاری امضا کرده و بخش محدودی از هزینه‌های حضورش در رقابت‌های مهم را این باشگاه می‌پردازد اما از مسئولین ورزش توقع همکاری و تأمین هزینه‌های حضورش در میادین مختلف در راه کسب سهمیه المپیک را دارد.

امتیازات حضور این دوچرخه سوار در میادین بین المللی می‌تواند رنکینگ وی را در آسیا و جهان بهبود بخشد. فراز دو سال قبل مدال نقره آسیا را کسب کرد اما این بار هدفش تنها کسب مدال طلای مسابقات قهرمانی آسیاست تا به این ترتیب بتواند برای اولین بار راهی المپیک شود.

گفتگوی خبرگزاری مهر را با فراز شکری دارنده مدال نقره دوچرخه سواری قهرمانی آسیا در بخش کوهستان و قهرمان مسابقه بام ایران بخوانید.

خبرگزاری مهر: شما در اولین مسابقه دوچرخه سواری بین المللی کوهستان در ایران قهرمان شدید، سطح برگزاری این رویداد و رقبا را چطور ارزیابی می‌کنید؟

- فراز شکری: در این رویداد، قهرمان کوهستان ترکیه حضور داشت و در روز دوم قهرمان شد و همین طور قهرمان مالزی نیز شرکت کرد. از دیگر رقبا خیلی شناخت نداشتم اما بار فنی مسابقه خوب بود و به نوعی باعث شد تا بچه‌های ما بتوانند در یک مسابقه شرکت کنند. ما تقریباً شش یا هفت سال پیش هم یک مسابقه کوهستان با حضور دو ورزشکار خارجی برگزار کردیم تنها یک رکابزن اسلوونی در بخش دانهیل و یک ورزشکار گرجستانی در بخش کراس در آن شرکت داشتند. اما این اولین بار بود که یک رویداد بین المللی با حضور نمایندگان ۵ کشور در دوچرخه سواری کوهستان در ایران برگزار می‌شد. اتفاق خوبی بود و برای ایران یک افتخار محسوب می‌شود.

* گفته شده که این رقابت‌ها امتیاز کسب سهمیه المپیک داشته است؟
- اینها را چه کسی می‌گوید؟ اصلاً این طور نیست تنها امتیازات ما در رنکینگ ثبت شد. با این امتیازات نمی‌توانیم کسب سهمیه المپیک کنیم! تنها منبع ما برای کسب سهمیه المپیک حضور در مسابقات قهرمانی آسیا است و اینکه کسی بتواند مدال طلا بگیرد. این امتیازات ربطی به سهمیه ندارد! تنها می‌تواند در رنکینگ ما تأثیر گذار باشد و اینکه در مسابقات بین المللی در لاین‌های جلوتری قرار گرفته و استارت بزنیم.

* گفتید تنها مسیر ما برای کسب سهمیه المپیک کسب مدال طلاست، آیا با این حساب تداوم حضورمان در میادین بین المللی نمی‌تواند کمکی به کسب سهمیه المپیک در بخش کوهستان کند؟
- کسب سهمیه در بخش کوهستان مانند جاده نیست که در هر رویدادی شرکت کنی. و امتیاز بگیریم. ما هم اکنون رتبه‌ای بالای ۴۰ در رنکینگ جهانی کوهستان داریم و اگر سهمیه می‌خواهیم باید بین ۲۱ کشور قرار بگیریم و این کار سختی است. از آن طرف حضور در مسابقات قهرمانی جهان و کسب رتبه‌های اول است که این هم شدنی نیست. پس باید راه حل بعدی و دوم را انتخاب کنیم. راه دوم کسب سهمیه المپیک ۲۰۲۰ کسب مدال طلا در مسابقات قهرمانی آسیا است که هدف من هم کسب آمادگی برای حضور در این رویداد و کسب مدال طلاست.

* برنامه بعدی شما برای حضور در مسابقات و تمرینات چیست؟
- هفته آینده به مسابقات بین المللی ترکیه می‌روم تا تیم جاینت ایتالیا را همراهی کنم. چند مسابقه دیگر هم دارم که در آن شرکت خواهم کرد. بعد از آن نیمه تیرماه در مسابقات قهرمانی کشور ایران شرکت می‌کنم. به فاصله ده روز بعد در اوایل مردادماه راهی مسابقات قهرمانی آسیا خواهم شد. این مهمترین رقابت من است برای کسب سهمیه المپیک وتمام هدفم در این مدت همین بوده است.

* آیا شما در بخش تجهیزات مشکلی ندارید، تجهیزات شما به چه شکل تأمین می‌شود؟
- ما دوچرخه‌ها را از باشگاه‌های خود می‌گیرم که برخی از باشگاه جاینت یا انرژی موتور تأمین می‌شود. برای من هم برخی قطعات را خودم و باشگاه ایرانی ام و برخی را باشگاه جاینت ایتالیا تأمین کرده است. خوشبختانه از نظر تجهیزات مشکلی نیست و حداقل من برای حضور در مسابقات قهرمانی آسیا از نظر لوازم مشکلی نداریم.

* شما برای حضور در مسابقات مختلفی که با نام ایران شرکت می‌کنید، مشکلی ندارید، آیا فدراسیون حمایت لازم را از شما انجام می‌دهد؟
- قرار بر این بود تا فدراسیون کمک هزینه‌ای را بابت حضورم در مسابقات مختلف بدهد ولی تا الان که خبری نبوده و هیچ پولی در راستای کسب سهمیه المپیک واریز نشده است. من دو ماه در اروپا بودم و مسابقه دادم اگر کمک هزینه می‌دادند راحت تر به مسابقات ترکیه می‌رفتم. مطمئناً اگر این کمک هزینه را داشته باشم و پرداخت شود با بهترین وضعیت در رقابت‌های بین المللی حاضر می‌شوم.

* با این شرایط فدراسیون برای ورزشکاری که در حال کسب امتیاز و آماده سازی به منظور حضور در مسابقات قهرمانی آسیا بوده و هدفش کسب سهمیه المپیک است هزینه‌ای نمی‌کند؟
- با این شرایط به امید کسی نمی‌توانم بنشینم. به هر حال باشگاهم اسپانسر من است و به طور محدود از من حمایت می‌کند، با این حال در میادین بین المللی از جیب خودم هم هزینه کرده ام. اینکه فدراسیون یا حتی اداره کل ورزش استان تهران هیچ حمایتی از ورزشکار خود که تلاش می‌کند تا کسب سهمیه المپیک کند انجام نمی‌دهد، خوب نیست و اینکه پولی هزینه نمی‌کنند تبدیل به یک بد عادتی شده است!

* گفتید اداره کل ورزش استان تهران، آیا اداره کل از ورزشکار خود حمایت نمی‌کند؟
- عملکرد اداره کل ورزش استان تهران واقعاً ضعیف است. حداقل برای شخص من و دوچرخه سواری تهران که تا الان هیچ کاری نکرده‌اند. ماه‌ها از بازی‌های آسیایی می‌گذرد حتی یک هزار تومانی به ورزشکاران دوچرخه سوار کمک نکرده‌اند این در حالی است که از دیگر رکابزنان می‌شنویم که ادارات آنها در شهرستان‌ها از آنها حمایت می‌کنند.

* از وقتی مربی خارجی تیم دوچرخه سواری کوهستان با ایران قطع همکاری کرده است با این شرایط رکابزنان چطور برنامه‌های خود را دنبال می‌کنند؟
- من که همراه تیم جاینت تمرین کرده و برنامه ام را از مربی ام در خارج از کشور می‌گیرم. بیشتر بچه‌ها هم برنامه خود را از مربیان خارج از کشور می‌گیرند البته برخی هم مانند یکی از بچه‌هایی که در همین مسابقات بام ایران شرکت کرد برنامه تمرین اش را از من می‌گیرد. مربیان ما در بخش کوهستان سواد این کار را ندارند و علم بچه‌های ورزشکار از مربیان حال حاضر بیشتر است. کوهستان رشته نوپایی است و در حال رشد است. حضور مربی خارجی هم خیلی خوب نبود به نظرم پریموث مربی عالی نبود و تنها برخی بچه‌ها با او تمرین می‌کردند.

* با وجود اینکه یک ماه تا حضور در مسابقات قهرمانی آسیای لبنان فرصت باقی است اما هنوز اردوی منسجمی تحت یک قالب و به شکل متمرکز برای رکابزنان برگزار نشده است،؟
- قبلاً مشکلات مالی نبود و با شرایط اقتصادی حال حاضر هم فدراسیون از آنهایی حمایت می‌کند که شانس کسب سهمیه المپیک یا مدال آسیا را دارند و آنها را در اولویت قرار می‌دهد.

* هدف شما تنها کسب مدال طلای آسیاست؟
- بله تنها هدفم کسب مدال طلای آسیاست. تیری است که دو هدف را نشانه گرفته اول مدال طلای آسیا و دوم کسب سهمیه المپیک ۲۰۲۰ و امیدوارم به هدف بخورد.

نظرات بازدیدکنندگان